Historia szkoły
Szkoła tuż po zakończeniu II wojny światowej posiadała jako bazę lokalową dwa budynki. W pierwszym, zwanym starym na piętrze mieściły się dwie izby lekcyjne oraz pomieszczenie, w którym była kancelaria i pokój nauczycielski. Natomiast parter przeznaczony był na mieszkania służbowe dla kierownika szkoły. Wejście do budynku znajdowało się od strony ulicy, na wprost drzwi wejściowych były drewniane schody prowadzące na piętro. W drugim budynku za boiskiem były dwa pomieszczenia klasowe, duży korytarz z wieszakami na ubrania i strych.
W salach lekcyjnych ogrzewanie było piecowe, wodę czerpało się ze studni. Klasy wyposażone były w czteroosobowe ławki z wyciętymi otworami na kałamarze i drewniane tablice na stojakach. Podłogi w klasach smarowane były na czarno.
Rok szkolny 1965/66 rozpoczęto w lepszych warunkach lokalowych, przybyły dwie izby lekcyjne. Rozebrano stary budynek gospodarczy i drewnianą ubikację a wybudowano nową.
Zlikwidowano kaflowe piece grzewcze i zainstalowano system centralnego ogrzewania i doprowadzono do budynków szkolnych bieżącą wodę.
Rok szkolny 1984/85 to remont szkoły wykonany przy pomocy rodziców, nauczycieli i uczniów.
Ponieważ uczniowie nie mieszczą się w budynku szkolnym klasa „O” ulokowana zostaje w pomieszczeniu GOK . W ten sposób każda klasa otrzymuje swoją izbę lekcyjną. Podczas wakacji na budynku szkoły wykonuje się nową elewację, wymalowano też korytarze i ogrodzono szkołę. W klasach położono nowe wykładziny podłogowe.
W roku 1986 powołany zostaje Komitet Rozbudowy Szkoły, który ma zająć się sprawą budowy szkoły. Mają dodatkowo powstać dwie klasy połączone korytarzem z drugim budynkiem szkolnym.
Rozbudowa szkoły zostaje ukończona w grudniu 1997r. Początkowo oddano parter do którego przenoszą się uczniowie klas I-IV. Kończy się nauka na dwie zmiany. W styczniu 1999 r. po ukończeniu prac na piętrze do nowej szkoły uczęszczają wszyscy uczniowie. Pierwszy budynek szkoły zostaje sprzedany.
Rok szkolny 1999/2000 jest rokiem wprowadzenia reformy oświaty. Szkoła podstawowa ośmioklasowa staje się sześcioklasową, powstają gimnazja. W czerwcu 2000 r. ukończyła szkołę ostatnia klasa ósma. Obwód szkoły obejmuje dzieci ze wsi Radogoszcz, Nawojów Śląski, Nawojów Łużycki, Mściszów i część Uniegoszczy. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Radogoszczy od 1 września 2001 roku rozpoczynają naukę w Gimnazjum Publicznym w Pisarzowicach.
Od 1 września 2017 roku z powodu reformy oświaty Szkoła Podstawowa w Radogoszczy zostaje przekształcona w Ośmioklasową Szkołę Podstawową o strukturze organizacyjnej klas I - III. Obwód szkoły obejmuje : Radogoszcz, Nawojów Śląski, Nawojów Łużycki, Uniegoszcz ulica Dolna.
Nauczyciele którzy pracowali w Szkole Podstawowej w Radogoszczy:
Pani Drezińska, Pan Dreziński, Jan Zarówny, Janina Zarówna, Józefa Jaśkiewicz, Maria Łukjaniec, Teofil Korowcki, Eugenia Gajewnik, Teresa Wapińska, Danuta Grabska, Irena Delczyk, Maria Mendyk, Zbigniew Boroński, Elwira Kaczorowska, Teresa Borek, Jolanta Rabczak, Alicja Męczywór, Grażyna Łoś, Danuta Szepielak,Jadwiga Rękowska, Agnieszka Wierzbicka, Janina Grzesiak, Bożena Jackiewicz, Beata Siodłak, Aleksandra Owczarek, Stanisław Kostka, Stanisław Reweżak, Sylwia Rękowska, Ks.Stanisław Ligaj, Ks. Jerzy Jerka, Ks, Zbigniew Dyl, Agnieszka Tomczak, Aneta Tobiasz, Beata Świryd, Andrzej Raab, Henryk Samborski, Ewa Mel-Kiełdanowicz, Marzena Hanka, Monika Kuzdrowska, Jerzy Witukiewicz, Halina Misiewicz, Marta Prejbisz, Monika Tomkiewicz, Irena Leszczyńska, Bogumiła Dymitrowa, Wacława Woźniak, Bożena Charkiewicz, Aleksandra Jachimowicz, Ryszard Leszczyński, Maria Sykut, Lidia Skotnicka, Jolanta Kąca, Edyta Chojnacka, Jolanta Musielak, Małgorzata Bąk, Beata Żurawiecka-Rzepa,
Dyrektorzy szkoły:
1947 - Pani Drezińska
1958 - 1972 - Jan Zarówny
1972 - 1977 - Maria Łukjaniec
1977 - 1984 - Janina Zarówna
1984 - 1997 – Jadwiga Rękowska
1997 - 2001- Ryszard Leszczyński
2001- 2017 - Waldemar Rink
0d 01.09.2017 r. - Anna Wyka - Owsiuk